Dziś jest 25 kwietnia 2024 (czwartek)










 w najnowszym numrze 




Przewoźnicy współpracują ze szkołami
dodano: 2016-04-20

Pomorskie Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych już zaprezentowało uczniom gimnazjów w kilku szkołach zawodowych województwa pomorskiego atrakcyjny zawód kierowcy-mechanika i zaoferowało pomoc w przygotowaniu nauczycieli oraz prowadzeniu praktyk.

PSPD wysłało do wszystkich starostw województwa pomorskiego informację o wprowadzeniu na listę MEN zawodu kierowca-mechanik. – Przypomnieliśmy w nim, że jest możliwość otwarcia klas o takim profilu, a jednocześnie zadeklarowaliśmy pomoc w przygotowaniu nauczycieli, przeprowadzeniu staży i praktyk. Tą drogą trafiliśmy do wszystkich zainteresowanych szkół ponadgimnazjalnych w województwie – wyjaśnia prezes pomorskiego stowarzyszenia Tomasz Rejek.
Wydziały Edukacji czekają na pomoc branży, choćby w przygotowaniu nauczycieli, a także w przeprowadzeniu praktyk.
Szkoły nie są w stanie samodzielnie dotrzeć do przedsiębiorstw, stąd pomoc stowarzyszeń jest niezbędna, o czym dobrze świadczy rozwijająca się współpraca PSPD z lokalnymi wydziałami edukacji.

Klasy patronackie
Dzięki aktywnej postawie PSPD dyrekcje szkół ponadgimnazjalnych otrzymują informację o lokalnych przedsiębiorstwach transportowych gotowych do nawiązania współpracy ze szkołami. Stowarzyszenie znalazło wśród swoich członków firmy zainteresowane objęciem patronatem klas o tym profilu nauczania.
Tak stało się w Zespole Szkół Samochodowych im. Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku, który zorganizował 12 marca dzień otwarty. Zakończył on II Gdański Tydzień Zawodowca. W ramach dnia otwartego uroczyście otwarto Ośrodek Szkolenia Kierowców przy Zespole Szkół Samochodowych w Gdańsku. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonał wiceprezydent Gdańska Piotr Kowalczuk.
Partnerem klasy jest spółka PKS Gdańsk-Oliwa. – Od lat wspieramy projekty edukacyjne, szczególnie dotyczące transportu i logistyki. Wysoki niedobór wykwalifikowanej kadry w zawodzie kierowcy wymaga specjalnego zaangażowania – uważa prezes firmy Rafał Olszewski. – Chcemy pokazać uczniom i rodzicom, jak ogromny rynek pracy stoi otworem przed potencjalnymi kierowcami – mówił prezes. Zainteresowanie okazało się duże. Dyrektor ZSS Mirosław Sreberski szacuje, że od września na kierowcę - mechanika będzie kształciło się 30 osób.
Dzięki pomocy Pomorskiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych promowano nowo wprowadzony do oferty edukacyjnej ZSS zawód kierowca – mechanik. Stowarzyszenie nie tylko zaprezentowało ofertę kształcenia, ale pokazało również swój efektowny pojazd szkoleniowy.
Promowano również, z udziałem pracodawców i pasjonatów, zawody: technik mechanik i mechanik motocyklowy.

Giełdy szkół
Zespół szkół odwiedziło około 150 osób zainteresowanych zawodem kierowcy – mechanika. Uczestnicy Dni Otwartych mieli okazję zasiąść za kierownicą samochodu ciężarowego oraz porozmawiać o zawodzie i specyfice wykonywanej pracy z doświadczonym kierowcą PKS Gdańsk-Oliwa SA. W gdańskim Zespole Szkół Samochodowych uczy się 527 uczniów, w tym 10 dziewcząt.
Równie udana jest współpraca z zespołem szkół w Kwidzynie (Prabuty). – Stowarzyszenie odwiedziło na zaproszenie tamtejszego Wydziału Edukacji giełdę szkół ponadgimnazjalnych. Uczestniczyły w niej setki młodzieży, która bardzo interesowała się żółtym szkoleniowym Volvo FH stowarzyszenia – zapewnia Rejek.
W Kościerzynie klasę o profilu kierowcy-mechanika patronatem objęła firma Botrans. – Tam również wybieramy się z naszą szkoleniową ciężarówką, podobnie jak do Lęborka – wylicza prezes stowarzyszenia.
W Gdyni Wydział Edukacji zorganizuje giełdę szkoleniową w piątek 22 kwietnia. Na błoniach wokół gdyńskiej hali sportowej zapewne pojawią się setki, jak nie tysiące osób. Będzie to młodzież gimnazjalna nierzadko wraz z rodzicami. W Gdyni szkołą, która otworzy klasę o tym profilu, jest Zespół Szkół Mechanicznych. Współpracę deklaruje już jedna z trójmiejskich firm logistycznych.
Objęcie patronatem czy choćby współpraca lokalnych przedsiębiorców i stowarzyszeń ze szkołami są nieodzowne w promowaniu zawodu oraz efektywnym kształceniu młodzieży – podkreśla Tomasz Rejek.

Zawodówki nic nie zastąpi
O potrzebie kształcenia kierowców w szkołach zawodowych świadczą statystyki: Polska jest liderem transportu drogowego w Unii Europejskiej. Transport drogowy stanowi ponad 79 proc. pracy przewozowej w Polsce. Cała branża transportowa wytwarza około 10% PKB, wg GUS przynosi to około 74 mld zł przychodów. Zatrudnienie w transporcie znajduje aż 7,5 proc. Polaków. Natomiast ogólna liczba kierowców zawodowych to około 700 tys. osób, przy zarejestrowanych 800 tys. pojazdów powyżej 3,5 tony oraz około 100 tys. firm transportowych.
Rynek boryka się nie tylko z niedoborem kierowców, ale także z poziomem ich przygotowania merytorycznego i praktycznego. Można zauważyć, że młodzi kierowcy uczą się zawodu dopiero w momencie, kiedy usiądą za kierownicą 40-tonowego zestawu i udadzą się w pierwsze samodzielne trasy.
Do zapaści na rynku kierowców zawodowych przyczyniły się nie tylko reformy szkolnictwa, ale także likwidacja szkoleń w wojsku oraz wzrost kosztów szkoleń komercyjnych. Stąd tak ważne jest odbudowanie szkolnictwa zawodowego, ponieważ szkolenia przygotowawcze do egzaminów na prawo jazdy nie są równoważne z ofertą szkolnictwa zawodowego kierowców.

Autor: Robert Przybylski

     
drukuj | powrót »



 
banery reklamowe



(c). 2012 ZMPD. Wszelkie prawa zastrzezone.