Dziś jest 28 marca 2024 (czwartek)










 w najnowszym numrze 




Płaca minimalna we Włoszech
dodano: 2016-08-26

Włochy wprowadziły od lipca tego roku obowiązek stosowania płacy minimalnej w przewozach kabotażowych.

Rząd Włoch opublikował 17 lipca 2016 r. rozporządzenie nr 136 implementujące dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/67/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie egzekwowania dyrektywy 96/71/WE dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług.

Zakres obowiązywania
Rozporządzenie weszło w życie 22 lipca 2016 r. i wprowadziło obowiązek stosowania wobec pracowników delegowanych do pracy we Włoszech warunków pracy i zatrudnienia przewidzianych dla pracowników najemnych w tym kraju.
Rozporządzenie w swym zakresie obowiązywania stosuje się do przedsiębiorstw mających siedzibę w innych państwach członkowskich, które w ramach świadczenia usług delegują na teren Włoch swoich pracowników wykonujących pracę na rzecz innych przedsiębiorstw, również w ramach jednej grupy. Rozporządzenie stosuje się także do agencji pracy tymczasowej z siedzibą w innych państwach, które delegują zatrudnionych pracowników do pracy we Włoszech.
Artykuł 1 ustęp 4 rozporządzenia wyraźnie określa, że w odniesieniu do transportu drogowego rozporządzenie stosuje się do przewozów kabotażowych.
Rozporządzenie definiuje pracownika delegowanego jako pracownika zatrudnionego w innym państwie członkowskim, tymczasowo skierowanego na terytorium Włoch celem wykonywania swojej pracy przez czas z góry określony lub dający się określić w odniesieniu do przyszłego i pewnego świadczenia. Pracownikowi takiemu należą się warunki pracy i zatrudnienia określone przepisami włoskiego prawa i układami zbiorowymi pracy w kwestiach takich jak: maksymalny czas pracy i minimalny czas wypoczynku, minimalny okres płatnego urlopu, wynagrodzenie minimalne z dodatkami za pracę w godzinach nadliczbowych, bezpieczeństwo i higiena pracy, zasady równego traktowania czy też środki ochrony miejsc pracy i warunków zatrudnienia.

Obowiązki firmy delegującej
W artykule 10 rozporządzenia ustawodawca określa procedurę obowiązującą przedsiębiorstwa delegujące pracowników na teren Włoch. Przewiduje ona, że najpóźniej 24 godziny przed datą rozpoczęcia delegowania przedsiębiorstwo delegujące jest zobowiązane poinformować włoskie Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej o fakcie delegowania, a w przypadku zaistnienia jakichkolwiek zmian musi o nich poinformować ministerstwo w przeciągu 5 dni od momentu ich zaistnienia.

Powiadomienie dotyczące delegowanie musi zawierać:
- dane identyfikujące przedsiębiorstwa delegującego,
- liczbę i dane osobowe delegowanych pracowników,
- datę rozpoczęcia, zakończenia i czas trwania delegowania,
- miejsce świadczenia usług,
- dane identyfikacyjne przedsiębiorstwa przyjmującego,
- dane osobowe osoby wyznaczonej do kontaktów.

Ustawodawca włoski przewidział, że w okresie 30 dni od dnia wejście w życie niniejszego rozporządzenia zostaną określone zasady i tryb przekazywania informacji w ramach wymaganych powiadomień.
Do obowiązków przedsiębiorstwa delegującego będzie należało gromadzenie i przechowywanie następujących dokumentów osób delegowanych: umowa o pracę (także w języku włoskim), paski płacowe, karty pracy określające początek, koniec i okres delegowania, dokumenty potwierdzające wypłatę wynagrodzeń, zaświadczenie potwierdzające ubezpieczenie społeczne. Dokumenty te mają pozostawać do dyspozycji przez okres delegowania i następne 2 lata po jego zakończeniu. Tak jak we Francji również Włochy wymagają od przedsiębiorstwa delegującego ustanowienia swojego przedstawiciela będącego rezydentem we Włoszech.
Włoskie rozporządzenie wprowadza jeden nowy wymóg. Jest to obowiązek wyznaczenia przez przedsiębiorstwo delegujące osoby odpowiedzialnej za kontakty z innymi partnerami społecznymi czy pozostającej w dyspozycji w przypadku zaistnienia uzasadnionych żądań ze strony tych partnerów.  

Kary
Naruszenie obowiązku informacyjnego (brak powiadomienia) skutkuje nałożeniem  pieniężnej kary administracyjnej w wysokości od 150 do 500 euro za każdego pracownika.  
Naruszenie obowiązku gromadzenia i przechowywania dokumentacji delegowania skutkuje nałożeniem pieniężnej kary administracyjnej w wysokości od 500 do 3 tys. euro za każdego pracownika.
Naruszenie obowiązku ustanowienia przedstawiciela we Włoszech i osoby do kontaktu z innymi partnerami społecznymi skutkuje nałożeniem pieniężnej kary administracyjnej w wysokości od 2 tys. do 6 tys. euro. Kary, o których mowa powyżej, nie mogą przewyższać kwoty 150 tys. euro.

Współpraca administracyjna
Włoskie Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zostało zobowiązane do udostepnienia na swojej stronie internetowej wszystkich informacji dotyczących warunków pracy i zatrudnienia obowiązujących pracowników delegowanych (również w języku angielskim). Jednocześnie, rozporządzenie przyznaje służbom kontrolnym szerokie uprawnienia w zakresie oceny prawidłowości delegowania i przewiduję procedurę współpracy służb kontrolnych państwa delegującego i państwa przyjmującego, także w zakresie egzekucji
nałożonych kar. 

Autor: Joanna Popiołek

     
drukuj | powrót »



 
banery reklamowe



(c). 2012 ZMPD. Wszelkie prawa zastrzezone.