Dziś jest 26 kwietnia 2024 (piątek)










 w najnowszym numrze 




Umowa z MEN. Kamień milowy dla polskiego transportu (nr 61)
dodano: 2018-08-02

Podpisanie porozumienia z Ministerstwem Edukacji Narodowej o współpracy to przełomowy moment dla naszej branży - powiedział w imieniu sygnatariuszy Forum Transportu Drogowego prezes ZMPD Jan Buczek.

Do uroczystego podpisania porozumienia pomiędzy MEN a organizacjami przewoźników drogowych, będącymi sygnatariuszami Forum Transportu Drogowego, w sprawie współpracy na rzecz szkolnictwa branżowego i technicznego w zawodach związanych z transportem drogowym doszło 11 lipca 2018 r. w siedzibie ZMPD w Warszawie.

Nowe kadry
Dzięki temu dokumentowi kształcenie przyszłych kierowców zawodowych będzie łatwiejsze. Jest to tym ważniejsze, że – jak przypomniał prezes ZMPD – branża przeżywa kryzys, a bez dopływu kadr skazana jest nie tylko na stagnację, lecz wręcz na powolne obumieranie. – Pewne procesy są łatwe do przewidzenia, dlatego ZMPD wspólnie z innymi organizacjami zrzeszającymi przewoźników od dekady zabiegało o to, by umożliwić pozyskiwanie pracowników wykształconych w publicznym systemie oświatowym. Dziś zaczynamy zbierać tego owoce – powiedział podczas uroczystości prezes Jan Buczek, oficjalnie potwierdzając wolę skupionych w Forum Transportu Drogowego przedstawicieli stowarzyszeń do włączenia się w proces kształcenia kadr dla transportu.
– To, co powiedział prezes ZMPD, jest kluczem do zrozumienia naszych wspólnych działań – powiedziała sekretarz stanu w MEN Marzena Machałek, która z ramienia ministerstwa podpisała porozumienie. – Bez dopływu wykształconych pracowników międzynarodowy transport drogowy nie będzie się rozwijał. Problem polega na tym, że choć w szkołach zawodowych uczy się spora grupa młodzieży, to 40 proc. uczniów po ukończeniu w nich nauki trafia do biur pośrednictwa pracy. Świadczy to o tym, że dzisiejsze szkoły zawodowe nie uczą tego, czego oczekują przedsiębiorcy. Musimy, i to szybko, zmienić te proporcje – dodała Marzena Machałek, podkreślając fakt, że branża międzynarodowego transportu drogowego bardzo dynamicznie włączyła się w reformę edukacji. – Wspólnie przygotowaliśmy podstawę programową, razem pracujemy nad dalszymi zmianami – powiedziała przedstawicielka MEN. – Dążymy do tego, by związać szkoły z pracodawcami. Dlatego zaproponowaliśmy zmiany przepisów, dzięki którym nie będzie można wprowadzić nowego zawodu do nauczania bez podpisania umowy placówek oświatowych z przedstawicielem biznesu. Dziś takiej umowy nie ma i szkoły mogą uczyć w oderwaniu od rynkowych potrzeb – przypomniała przedstawicielka resortu edukacji.
Marzena Machałek zaznaczyła jednocześnie, że w przypadku branży transportowej współpraca odbywa się nie tylko ze szkołami, pracodawcami czy samorządami, lecz także z innymi ministerstwami, w tym przede wszystkim z Ministerstwem Infrastruktury. – Bez tej współpracy przygotowane przez nas zmiany nie byłyby możliwe – powiedziała Machałek.

Wspólnymi siłami
Odnosząc się do owocnej współpracy międzyresortowej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Marek Chodkiewicz zwrócił uwagę na likwidację wymogu minimalnego wieku, kiedy uczeń może się starać o uzyskanie w szkole prawa jazdy, co z kolei jest zasługą Ministerstwa Zdrowia. Obecny na uroczystości podpisania porozumienia przedstawiciel Związku Powiatów Polskich Marcin Maksymiuk zadeklarował dalsze wsparcie przez ZPP działań, mających na celu rozwój szkolnictwa zawodowego.
– Mamy świadomość, że nie odbudujemy kształcenia zawodowego bez udziału pracodawców w tym procesie. Jestem przekonana, że razem uda się nam wypełnić lukę pokoleniową wśród pracowników. Uczeń musi mieć świadomość, że trafia do dobrej szkoły, po której będzie miał dobry zawód, a później – już jako pracownik – że będzie miał dobrego pracodawcę – podsumowała Marzena Machałek.
Prezes Jan Buczek podziękował wszystkim zaangażowanym w proces, który zmienia oblicze polskiej edukacji zawodowej. – Bardzo czekamy na chwilę, kiedy pierwszy wykształcony w nowym systemie uczeń uzyska pracę w polskiej firmie transportowej – powiedział w imieniu FTD prezes ZMPD. – A teraz bierzemy się wszyscy do dalszej roboty, bo to koło zamachowe nie kręci się jeszcze tak swobodnie, jak byśmy tego chcieli – dodał Jan Buczek.
W uroczystości, poza sygnatariuszami FTD i przedstawicielami ministerstw, uczestniczyli członkowie władz ZMPD oraz dyrektorzy szkół biorących udział w akcji promującej klasy  kierowca-mechanik.

Podczas uroczystości porozumienie podpisali:

  • Prezes Zarządu Dolnośląskiego Stowarzyszenia Przewoźników Międzynarodowych Zbigniew Janiak
  • Prezes Zarządu Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych im. Dionizego Woźnego Adam Jędrych
  • Prezes Lubelskiego Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych Mariusz Szabała
  • Prezes Zarządu Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych i
  • Spedytorów "Podlasie" Krzysztof Strzała
  • Wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Drogowego Andrzej Nowrotek
  • Wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przewoźników Sławomir Kostjan
  • Przewodniczący Rady Nadzorczej Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych Galicja Tomasz Ziaja
  • Prezes Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przewoźników i Transportowców "Radom" Robert Stępień
  • Prezes Okręgowego Stowarzyszenia Drogowych Przewoźników Międzynarodowych i Spedytorów "Wybrzeże" Andrzej Olechnicki
  • Prezes Opolskiego Zrzeszenia Przewoźników Drogowych Józef Stelmachowski
  • Wiceprezes Zarządu ds. Finansowych Podkarpackiego Stowarzyszenia Przewoźników i Spedytorów Drogowych w Rzeszowie Tadeusz Furmanek
  • Prezes Polskiej Izby Gospodarczej Transportu Samochodowego i Spedycji Zdzisław Szczerbaciuk
  • Przewodniczący Rady Polskiej Izby Spedycji i Logistyki Marek Tarczyński
  • Przedstawicielka Polskiego Stowarzyszenia Przewoźników Autokarowych Marta Witkowska
  • Prezes Zarządu Pomorskiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych Tomasz Rejek
  • Wiceprezesi Zarządu Sądeckiej Izby Gospodarczej Wacław Faron i Kamil Rosiek
  • Prezes Zarządu Stowarzyszenia Klub Polskiego Trakera Andrzej Łabędzki
  • Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych "Dolny Śląsk" Grzegorz Wieczorek
  • Członek Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Przewoźników Krajowych i Międzynarodowych oraz Spedytorów Ziemi Ostrowskiej Kazimierz Ducki
  • Prezes Stowarzyszenia Przewoźników Podlasia Władysław Żero
  • Przedstawiciel Transportu i Logistyki Polskiej Andrzej Kalisiak
  • Prezes Warmińsko-Mazurskiego Zrzeszenia Przewoźników Drogowych w Olsztynie Aleksander Reisch
  • Członek Zarządu Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych Dariusz Matulewicz
  • Przedstawiciel Zrzeszenia Przewoźników Drogowych w Ostrołęce Łukasz Szczepankowski
  • Prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce Jan Buczek

Autor: Piotr Gawełczyk


     
drukuj | powrót »



 
banery reklamowe



(c). 2012 ZMPD. Wszelkie prawa zastrzezone.